W piątek 21 września 2012 r. odbyło się spotkanie uczniów kilku klas naszej szkoły ze Stanisławem Michalkiewiczem - publicystą telewizji TRWAM, Gazety Polskiej i Naszego Dziennika, działaczem opozycji demokratycznej w czasach PRL.
Myślą przewodnią wykładu były "Porządki polityczne w Europie". Spotkanie otworzył dyrektor liceum Pan Henryk Michalski. Podkreślił on, że każdy ma prawo spojrzeć na prawą i lewą stronę sceny politycznej, by jako świadomy obywatel dokonać właściwego dla siebie wyboru.

Na początek gość przytoczył jedną z myśli Normana Davisa - brytyjskiego historyka specjalizującego się w historii Polski. Zacytował, że "kto chce zapanować nad Europą, musi zapanować nad sercem Europy". Stwierdził, odnosząc się do wypowiedzi wcześniej wspomnianego badacza, że "serce Europy jest tutaj, nie w Paryżu czy gdzie indziej, a u nas". Doszedł do wniosku, że "dzisiaj nacjonalizm ma bardzo złą opinię". Zastanawiał się, z czego wynika ten stan rzeczy, próbował przekonać słuchaczy, że "jest to taki sam pogląd jak każdy inny". Nacjonalizm porównał do stosunków ojca z rodziną - powiedział, że głowa rodziny najpierw martwi się o swoje dzieci, a w drugiej kolejności o cudze. Próbował wykazać różnice między nacjonalizmem a szowinizmem. Zaapelował, by nie dać sobie wmówić, że pogląd ten jest demoniczny, bo nie jest. Przypomniał, że m.in. Izrael jest jednym z państw silnie znacjonalizowanych i "nikt nie robi im z tego powodu wyrzutów".

Stanisław Michalkiewicz przybliżył uczniom naszej szkoły historię od rozbiorów I Rzeczpospolitej do czasów współczesnych. Mówił o niej w kontekście tytułowych "porządków politycznych Starego Kontynentu". Zręcznie przeszedł do zagadnień związanych z I wojną światową, traktatem wersalskim, paktem Ribbentrop - Mołotow i dojściem Hitlera do władzy. Szeroko omawiał zagadnienia związane z II wojną światową i spotkaniem w Jałcie. Następnie Pan Michalkiewicz skupił się na rozmowach w latach 80. ubiegłego wieku między Związkiem Radzieckim a USA oraz wojnie w byłej Jugosławii.
Finałem jego przemówienia była bardzo odważna teza, że 1 maja 2004 roku "strefa wpływów Niemiec przesunęła się na Wschód". Uznał, że wejście Polski do Unii Europejskiej spowodowało wkroczenie naszego kraju właśnie w tę strefę wpływów. Na samym końcu nasz gość zastanawiał się nad nowymi porządkami w Europie i nad tym, do jakiej koncepcji ma Unia Europejska zmierzać.

Patryk Matyjaszczyk, IIe

fot. Jakub Dzwonnik i Nicole Szczekocka

KONTAKT

REKRUTACJA

ZASTĘPSTWA

PLAN LEKCJI

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

DZIAŁ PRZYRODNICZO MATEMATYCZNY

DZIAŁ
HUMANISTYCZNY

DZIAŁ
JĘZYKÓW OBCYCH

DZIAŁ SPORTOWY

DZIAŁ
ARTYSTYCZNO-
KULTURALNY

PLANETARIUM

SZUKAJ