Do tego spotkania uczniowie z naszej szkoły przygotowywali się od dłuższego czasu, a sama akcja trwa już od ponad dwóch lat. Po tak długim czasie i wielu przeszkodach udało się sprowadzić naszych ostatnich gości do Piotrkowa, a także do Chrobrego. Mowa oczywiście o uczniach z Nazaretu reprezentujących szkołę 'Szaret', którzy zgodzili się nas odwiedzić.

Całą uroczystość rozpoczęło oficjalnie powitanie pana dyrektora, Henryka Michalskiego. Wyraził on swoje ogromne zadowolenie z powodu tych wyjątkowych odwiedzin. Oprócz tego krótkie przemówienie wygłosił pan Andrzej Kacperek - wiceprezydent Piotrkowa Trybunalskiego, który cieszył się, że do naszego miasta zawitali ludzie z tak ciekawą kulturą. Również pan inicjator ze strony izraelskiej nie ukrywał, że zorganizowanie takiego przedsięwzięcia, jakim był sam przyjazd uczniów do Polski wymagało pokonania wielu trudności. Na szczęście wszystko potoczyło się dobrze, z czego był bardzo usatysfakcjonowany.

Po oficjalnym przywitaniu do głosu został dopuszczony szkolny chór, który odśpiewał hymn Chrobrego, a następnie dwie pieśni izraelskie. Nasi goście bawili się fantastycznie, a był to dopiero początek ich wizyty w liceum.

Po otwarciu spotkania w auli uczniowie zostali podzieleni na 6 grup, gdzie razem z naszymi "chrobrzakami" mieli uczestniczyć w specjalnych zajęciach integracyjnych. Po wejściu do sal i zajęciu swoich miejsc każdy opowiedział coś o sobie. Kolejnym zadaniem było "the Star of Identity". Polegało on na narysowaniu gwiazdy i umieszczeniu na niej cech, które kształtują to, kim tak naprawdę jesteśmy. Po stworzeniu swojej gwiazdy wszyscy musieli znaleźć osoby, których cechy na rysunku są podobne. W taki sposób mogli poznać swoje zainteresowania, a także dowiedzieć się czegoś o swoich rodzinach. Ostatnim zadaniem było stworzenie specjalnej sieci. Każdy uczestnik miał za zadanie rzucić kłębek nici do osoby w czymś podobnej do siebie. Kiedy dotarła ona do wszystkich, utworzyła wielką sieć łączącą każdego uczestnika.

Zajęcia okazały się wspaniałą okazją do poznania obyczajów innego kraju, jak również życia tamtejszych mieszkańców. Dzień z uczniami z Nazaretu zakończył się krótkim spacerem po najciekawszych miejscach w naszym mieście. Miejmy nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie, a przyjaźnie zawarte w tym czasie przetrwają przez długi czas!

Samorząd Uczniowski

SZABATON 4-5 lipca 2014 w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowali potomkowie piotrkowskich Żydów z USA i Izraela, wspólnie z Miastem Piotrków Trybunalski oraz Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. 4 lipca w ramach Szabatonu odbyła się promocja książki "Getto żydowskie w okupowanym Piotrkowie" autorstwa Anny Rzędowskiej i Diny Feldman wydanej w ramach serii Biblioteka Piotrków 800 oraz koncerty Sylwestra Szweda z zespołem i grupy Przygoda.pl w Miejskiej Bibliotece Publicznej. O godz. 16.30 - Opowieść o żydowskim Piotrkowie - zaprezentowała uczennica I LO im. Bolesława Chrobrego Olga Grabara. Wieczorem w Hotelu Staromiejskim uczennica smakowała pyszne szabatowe koszerne posiłki połączone ze wspólnym śpiewaniem Żydów i Polaków.

Janusz Błaszczyk

 

W środę 5 stycznia 2014 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbyła się Gala Szkoły Dialogu – ogólnopolskiego projektu edukacyjnego realizowanego przez organizację pozarządową Forum Dialogu Między Narodami. Uroczystość ta zakończyła ubiegłoroczną, szóstą już edycję programu, w ramach którego młodzież z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych odkrywała lokalne dziedzictwo żydowskie. W Gali udział wzięło ponad 1200 osób, wśród których nie zabrakło przedstawicieli I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim w składzie: Katarzyna Białowąs, Karina Fijałkowska i Olga Grabara pod opieką profesora Janusza Błaszczyka. Należy przypomnieć, że piotrkowskie liceum nosi już tytuł Szkoły Dialogu (od 9 stycznia 2013 r.), a jako kontynuator idei projektu otrzymało zaproszenie również na tegoroczną Galę.

Uroczystość pod honorowym patronatem Pierwszej Damy RP Anny Komorowskiej swoją obecnością zaszczycili m.in. sekretarz stanu, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego - Władysław Bartoszewski, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Stephen Mull, wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy Włodzimierz Paszyński oraz Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz. Warto dodać, że Piotrków Trybunalski był jedynym miastem, które w swoim przemówieniu wymienił Michael Schudrich. Rabin wspominał zorganizowany w naszym mieście w 2008 roku sabbat. Piotrków i jego mieszkańcy wywarli na nim ogromne wrażenie. Z zachwytem opowiadał o gościnności piotrkowian, świetnej organizacji obchodów święta oraz unikatowej architekturze synagogi.

Kiedy część oficjalna dobiegła końca przedstawiciele Forum zaprezentowali filmy najlepiej pokazujące aktywną działalność młodzieży w ramach programu Szkoły Dialogu. Trzeba z dumą podkreślić, że największy entuzjazm na widowni wywołał reportaż o grze miejskiej „Śladami piotrkowskich Żydów” zorganizowany przez uczniów Chrobrego w czerwcu ubiegłego roku.

Po ogłoszeniu i nagrodzeniu tegorocznych zwycięzców konkursu na najlepszy projekt organizatorzy przyznali jeszcze trzy specjalne nagrody. Jedną z nich, za kontynuowanie działań podjętych w ramach projektu „Szkoła Dialogu 2012”, otrzymało I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Jest to ogromny dowód uznania dla zaangażowanych w program uczniów naszego liceum. Szkoła otrzymała książki, filmy, dyplom oraz gromkie brawa za działania na rzecz dialogu polsko – żydowskiego. To wyróżnienie zachęca do dalszej pracy w celu przywrócenia pamięci o dziedzictwie żydowskim w naszym mieście i pokazuje, że dotychczasowe przedsięwzięcia zostały docenione.

Olga Grabara

W sobotę, 31 maja 2014 r., w Teatrze Żydowskim w Warszawie, odbył się finał XI edycji ogólnopolskiego konkursu Historia i kultura Żydów polskich organizowanego przez Fundację Shalom. Uczennica II klasy I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim – Olga Grabara – została jedną z dwóch finalistek z województwa łódzkiego. W poprzednich dziesięciu edycjach konkursu udział wzięło ponad 17 000 uczniów. Przed uroczystą galą laureaci spotkali się w Pałacu Prezydenckim z Podsekretarzem Stanu, Maciejem Klimczakiem. Jurorzy omawiając podczas gali tegoroczne prace konkursowe podkreślili ich bardzo wysoki poziom merytoryczny oraz różnorodność form. Praca Olgi Grabary pt. „Opowieść o żydowskim Piotrkowie”, która powstała pod opieką mgr Janusza Błaszczyka stała się nostalgiczną historią nieistniejącej już w Piotrkowie społeczności żydowskiej. Premier Donald Tusk w liście do finalistów stwierdził m.in. „Cieszę się, że kolejne generacje młodych ludzi czują potrzebę pielęgnowania tradycji otwartej i bogatej kulturowo Rzeczypospolitej”. Uroczystość zakończyła się częścią artystyczną w wykonaniu artystów Teatru Żydowskiego.

Janusz Błaszczyk

„Opowieść o żydowskim Piotrkowie”.

 

Szanowni Państwo!

Pragniemy poinformować, że w bieżącym roku szkolnym Fundacja „Shalom” organizuje kolejną, jedenastą edycję konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych „Historia i kultura Żydów polskich”. Konkurs od początku swego istnienia organizowany jest pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz patronatem naukowym Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Żydowskiego Instytutu Historycznego. Współpracujemy także z Ministerstwem Edukacji Izraela, które gościło laureatów wszystkich dotychczasowych edycji konkursu wraz z nauczycielem podczas tygodniowego pobytu w Izraelu.

Dla laureatów przewidujemy atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Dla laureatów – maturzystów staramy się o wolny wstęp na wybrane kierunki studiów na Uniwersytecie Warszawskim. Nasi laureaci już teraz mają zapewniony wstęp na Wydziały Filologii Polskiej oraz Historyczny UW, a także na Wydział Judaistyki w Instytucie Judaistyki UJ.

 

Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie i zachęcam do zapoznania się z wieloetniczną historią naszego regionu.

Janusz Błaszczyk

Do pobrania:
przewodnie_do_szkol_srednich_XIed.doc, Regulamin_szkol_srednich_XI_ed_best.doc.

KONTAKT

REKRUTACJA

ZASTĘPSTWA

PLAN LEKCJI

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

DZIAŁ PRZYRODNICZO MATEMATYCZNY

DZIAŁ
HUMANISTYCZNY

DZIAŁ
JĘZYKÓW OBCYCH

DZIAŁ SPORTOWY

DZIAŁ
ARTYSTYCZNO-
KULTURALNY

PLANETARIUM

SZUKAJ