W piątek 21 września w auli naszej szkoły wykład wygłosił pan Stanisław Michalkiewicz, działacz opozycji w PRL-u, współzałożyciel partii politycznej Unia Polityki Realnej, prawnik, a obecnie publicysta i wykładowca uniwersytecki. Opowiedział on nam w niezwykle interesujący sposób o dziejach politycznych Europy.

Już po pierwszych minutach wykładu wszyscy czuli, że historia to prawdziwa miłość pan Michalkiewicza. Zaprezentował ogólny zarys porządku politycznego w Europie, począwszy od XIX wieku. Ukazał nam zmiany zachodzące na Starym Kontynencie od Kongresu Wiedeńskiego, który miał miejsce 1815r., poprzez I i II Wojnę Światową, aż do czasów dzisiejszych. Mówił o wydarzeniach z punktu widzenia politycznego, ukazywał kluczową rolę centralnej Europy w dziejach świata. Podkreślał, iż gdyby nie wpływ ideologii politycznych, np. nacjonalizmu świat dzisiaj wyglądałby zupełnie inaczej.

Połączenie faktów historycznych z politycznymi z pewnością zainteresowało słuchaczy, nie tylko humanistów. Nie zostaje nic innego, jak tylko podziękować panu Michalkiewiczowi za wygłoszoną prelekcję oraz życzyć, by tegoroczni maturzyści podejmujący się egzaminu z historii odkryli w sobie taką pasję do tego przedmiotu jak on!

Olga Ostromecka

fot. Jakub Dzwonnik i Nicole Szczekocka

KONTAKT

REKRUTACJA

ZASTĘPSTWA

PLAN LEKCJI

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

DZIAŁ PRZYRODNICZO MATEMATYCZNY

DZIAŁ
HUMANISTYCZNY

DZIAŁ
JĘZYKÓW OBCYCH

DZIAŁ SPORTOWY

DZIAŁ
ARTYSTYCZNO-
KULTURALNY

PLANETARIUM

SZUKAJ