Pierwszy dzień astronomicznej wiosny przywitał nas wymarzoną pogodą do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca. Przejrzyste niebo pozwoliło zaobserwować i utrwalić cały przebieg zjawiska.

Spektakl na niebie wzbudził duże zainteresowanie wśród społeczności naszego liceum. Uczniowie wraz z nauczycielami w licznych grupach przybywali przed budynek naszej szkoły, gdzie ulokowaliśmy stanowiska obserwacyjne.

Do obserwacji używaliśmy trzech teleskopów: szkolnego maksutowa-cassegraina o średnicy zwierciadła 127 mmm,  maksutowa-cassegraina o średnicy zwierciadła 90 mmm i refraktora ED z obiektywem o średnicy obiektywu 10 cm, który służył głównie do fotografowania. Obraz Słońca wraz z Księżycem ciekawie wyglądał na kartce papieru rzutowany za pomocą małej lunetki PZO. Mieliśmy do dyspozycji filtry spawalnicze, klisze fotograficzne itp.

Obserwując Słońce przez teleskop z filtrem słonecznym, wyraźnie można było dostrzec, że powierzchnia Słońca zwana fotosferą nie jest jednolicie jasna i ma ziarnistą strukturę (widać to na zdjęciach). W dniu obserwacji widoczna była tylko jedna plama na Słońcu, która wraz z postępem zjawiska znikła na pewien czas za tarczą Księżyca.

Kolejne częściowe zaćmienie Słońca w Piotrkowie Trybunalskim widoczne będzie 10 czerwca 2021 r., ale będzie znacznie mniej widowiskowe.

JS

KONTAKT

REKRUTACJA

ZASTĘPSTWA

PLAN LEKCJI

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

DZIAŁ PRZYRODNICZO MATEMATYCZNY

DZIAŁ
HUMANISTYCZNY

DZIAŁ
JĘZYKÓW OBCYCH

DZIAŁ SPORTOWY

DZIAŁ
ARTYSTYCZNO-
KULTURALNY

PLANETARIUM

SZUKAJ