Od kilkudziesięciu lat we Wrocławiu odbywają się Mistrzostwa Polski w Geometrii Elementarnej, objęte patronatem Fundacji Matematyków Wrocławskich oraz Instytutu Matematycznego Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

W założeniu organizatorów jest to konkurs, który
"Propaguje rozwiązywanie zadań klasycznymi metodami geometrii elementarnej (bez użycia narzędzi analitycznych, wektorowych i trygonometrycznych). Rozwija wyobraźnię geometryczną i myślenie dedukcyjne."

Uczestnicy MPwGE rozwiązują 12 zadań w czasie 180 minut, za każde z nich można uzyskać maksymalnie 10 punktów.

Od 2023 roku konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: Junior (dla uczniów szkół podstawowych) i Open (dla pozostałych zawodników).

XXII edycja Mistrzostw Polski w Geometrii Elementarnej odbyła się 8. czerwca 2024 roku, w zawodach, przeprowadzonych w auli Instytutu Matematycznego Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, wzięło udział 81 zawodników.

W kategorii Open tytuł laureata XXII Mistrzostw Polski w Geometrii Elementarnej przyznany został 8 osobom z najlepszymi wynikami - każda z nich za swoje rozwiązania uzyskała łącznie co najmniej 60 punktów.

Wśród laureatów znalazło się dwóch uczniów naszej szkoły:
Szymon Tobiasz, który z wynikiem 68 pkt zajął VI miejsce, oraz Kazimierz Chomicz, który z wynikiem 66 pkt zajął VII miejsce.
Laureaci, oprócz dyplomów dokumentujących swoje osiągnięcie w MPwGE, otrzymali również nagrody rzeczowe.

Tytuł finalisty otrzymał każdy z uczestników XXII MPwGE, który prawidłowo rozwiązał co najmniej jedno zadanie. Poza laureatami warunek ten spełniły 22 osoby, wśród których znalazło się 4 uczniów naszego liceum:
Tomasz Banaszczyk (miejsce 14-18, 30 pkt), Maciej Pietrzyk (miejsce 14-18, 30 pkt), Oskar Kowalski (miejsce 26-30 m, 10 pkt) oraz Albert Siekański (miejsce 26-30 m, 10 pkt).

Warto wspomnieć, że IV miejsce i tytuł laureata w kategorii Junior uzyskał Tobiasz Perczak (Katolicka SP w Piotrkowie Trybunalskim).

Gratulujemy wszystkim wyróżnionym.

Zainteresowanych zadaniami z geometrii elementarnej zachęcamy do zapoznania się z zadaniami z XXII MPwGE - dostępne są one pod adresem
https://fmw.math.uni.wroc.pl/sites/default/files/upload_attach/ge24_open.pdf

Wszystkie istotne informacje o konkursie można znaleźć na stronie
https://fmw.math.uni.wroc.pl/dla-uczni%C3%B3w/geometria-elementarna/mistrzostwa-polski-w-geometrii-elementarnej

KONTAKT

REKRUTACJA

ZASTĘPSTWA

PLAN LEKCJI

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

DZIAŁ PRZYRODNICZO MATEMATYCZNY

DZIAŁ
HUMANISTYCZNY

DZIAŁ
JĘZYKÓW OBCYCH

DZIAŁ SPORTOWY

DZIAŁ
ARTYSTYCZNO-
KULTURALNY

PLANETARIUM

SZUKAJ