Chorwackie "Stowarzyszenie Młodych Utalentowanych Matematyków Marin Getaldić" od kilku lat organizuje dla uczniów szkół średnich międzynarodowy konkurs matematyczny pn. European Mathematical Cup.
Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: Junior (dla uczniów, którzy w dniu zawodów nie mieli ukończonych 17 lat oraz nie brali udziału w Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej) i Senior.

Do tegorocznej, dziewiątej edycji EMC zgłoszono uczestników z 25 krajów.

Polska reprezentacja wybrana została na podstawie wyników zawodów I etapu Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego - w ten sposób do udziału w 9th EMC zakwalifikowani zostali również uczniowie naszej szkoły.

Zawody odbywały się zdalnie. W ciągu 4 godzin należało rozwiązać 4 zadania, po jednym z każdego z następujących działów: algebra, kombinatoryka, geometria i teoria liczb. Za każde z zadań można było uzyskać maksymalnie 10 punktów. Ostateczną redakcję rozwiązań należało przedstawić w języku angielskim.

Następnie uczestnicy przesyłali rozwiązania zadań do lokalnych organizatorów EMC (w Polsce był to Wydział Matematyki i Informatyki UJ w Krakowie), skąd - po sprawdzeniu i zaproponowaniu ocen - były przesyłane do organizatorów w Chorwacji, którzy podejmowali ostateczne decyzje w sprawie punktacji.

Po ogłoszeniu wyników okazało się, że szczególnie wyróżniające wyniki uzyskane zostały przez naszych reprezentantów w kategorii Junior, którzy zdobyli trzy tytuły laureata 9th EMC:
Mateusz Wójcicki (uczeń klasy 2ap) uzyskał 26 punktów,
Michał Kwiatkowski (uczeń klasy 2bg) uzyskał 21 punktów,
Mateusz Pałucki (uczeń klasy 2ap) uzyskał 20 punktów.

Na podstawie wyników 6 najlepszych uczniów w każdej z kategorii utworzony został również ranking drużynowy. Oto wyniki najlepszych 5 drużyn.
Kategoria Junior
1. Rumunia (200 pkt)
2. Bułgaria (193 pkt)
3. Polska (167 pkt)
4. Indonezja (153 pkt)
5. Iran (144 pkt)
Kategoria Senior
1. Polska (166 pkt)
2. Francja (155 pkt)
3. Rumunia (152 pkt)
4. Ukraina (140 pkt)
5. Iran (136 pkt)

Treść zadań z zawodów 9th EMC  dostępna jest pod adresem http://emc.mnm.hr/competition/problems/

Informacje nt. konkursu European Mathematical Cup można znaleźć na stronie http://emc.mnm.hr/

O Marinie Gataldiciu można więcej dowiedzieć się pod adresem https://en.wikipedia.org/wiki/Marino_Ghetaldi

Działalność "Stowarzyszenia Młodych Utalentowanych Matematyków Marin Getaldić" dokumentowana jest na stronie https://mnm.hr/

 

Załącznik

EMC_Juniors_POL.pdf

KONTAKT

REKRUTACJA

ZASTĘPSTWA

PLAN LEKCJI

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

DZIAŁ PRZYRODNICZO MATEMATYCZNY

DZIAŁ
HUMANISTYCZNY

DZIAŁ
JĘZYKÓW OBCYCH

DZIAŁ SPORTOWY

DZIAŁ
ARTYSTYCZNO-
KULTURALNY

PLANETARIUM

SZUKAJ