10.06.2021, okolice fazy maksymalnej

 

Pogoda pozwoliła obserwować i podziwiać pierwsze od sześciu lat częściowe zaćmienie Słońca widoczne z terenów naszego miasta.

Pomimo, że tarcza Księżyca zasłoniła tylko niewielki „skrawek” Słońca, spektakl na niebie wzbudził zainteresowanie wśród społeczności naszego liceum. Uczniowie wraz z nauczycielami przybywali przed budynek naszej szkoły, gdzie ulokowaliśmy stanowiska obserwacyjne.

Dzięki zaangażowaniu i pomocy uczniów z klasy 2bg, udało się utrwalić przebieg całego zjawiska. Do obserwacji używaliśmy dwóch teleskopów: szkolnego maksutowa-cassegraina o średnicy zwierciadła 127 mm i refraktora ED z obiektywem o średnicy obiektywu 8 cm, który służył głównie do fotografowania. Obraz Słońca wraz z Księżycem ciekawie wyglądał na kartce papieru rzutowany za pomocą małej lunetki PZO. Mieliśmy do dyspozycji filtry spawalnicze, klisze fotograficzne itp.

Kolejne częściowe zaćmienie Słońca w Piotrkowie Trybunalskim widoczne będzie już w przyszłym roku, 25 października. Księżyc tym razem zasłoni 40 procent tarczy słonecznej.

 

J. S.

KONTAKT

REKRUTACJA

ZASTĘPSTWA

PLAN LEKCJI

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

DZIAŁ PRZYRODNICZO MATEMATYCZNY

DZIAŁ
HUMANISTYCZNY

DZIAŁ
JĘZYKÓW OBCYCH

DZIAŁ SPORTOWY

DZIAŁ
ARTYSTYCZNO-
KULTURALNY

PLANETARIUM

SZUKAJ