16 lipca dojdzie do kolejnego zaćmienia Księżyca w tym roku, tym razem będzie to zaćmienie częściowe. Letni seans na niebie zakończy serię zjawisk widocznych z terenów naszego kraju. Kolejne częściowe zaćmienie o bardzo płytkiej fazie naszego naturalnego satelity będziemy mogli zobaczyć w 2023 roku (nie licząc zaćmień półcieniowych).

 

Zaćmienia wiążą się z ruchem naszego naturalnego satelity wokół Ziemi. Z zaćmieniem Księżyca mamy do czynienia, wtedy gdy Księżyc wejdzie w cień naszej planety. Gdyby Słońce, Ziemia i Księżyc poruszały się w jednej płaszczyźnie, zaćmienie Księżyca następowałyby podczas każdej pełni. Księżyc jednak nie porusza się w płaszczyźnie orbity Ziemi, ale w płaszczyźnie nachylonej do niej pod kątem nieco większym niż 5 stopni. W związku z tym Księżyc najczęściej podczas pełni przechodzi ”nad” lub "pod” cieniem naszej planety.

Podczas wtorkowego zaćmienia około 65% tarczy Księżyca zanurzy się w cieniu naszej planety.

Początek pierwszej części zjawiska (zaćmienie półcieniowe) rozpocznie się wraz ze wschodem naszego naturalnego satelity o 20:44. Pierwsza faza zaćmienia półcieniowego przebiega prawie niezauważalnie dla niedoświadczonego obserwatora. Zjawisko zacznie być ekscytujące gdy Księżyc zacznie zanurzać się w cieniu naszej planety, nastąpi to o godzinie 22:02. Maksimum przypadnie na godzinę 23:32, cień Ziemi zakryje wtedy około 2/3 tarczy Srebrnego Globu. Księżyc wyjdzie z cienia naszej planety już po północy. Dokładny przebieg zjawiska zawiera tabela.

Częściowe zaćmienie Księżyca, przebieg zjawiska

tabela zawiera dane dla Piotrkowa Trybunalskiego

16/17.07.2019

(momenty podane są w czasie letnim)

Zjawisko

Moment

Wysokość Księżyca nad horyzontem (w stopniach)

Początek zaćmienia półcieniowego (P1)

20h44m

0

Początek zaćmienia częściowego (U1)

22h02m

7

Maksymalna faza (Max)

23h32m

14

Koniec zaćmienia częściowego (U4)

1h00m

16

Koniec zaćmienia półcieniowego (P4)

2h18m

13

Więcej informacji o zaćmieniach Słońca i Księżyca można przeczytać tutaj: http://eclipse.gsfc.nasa.gov/eclipse.html

 

J. S.

KONTAKT

REKRUTACJA

ZASTĘPSTWA

PLAN LEKCJI

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

DZIAŁ PRZYRODNICZO MATEMATYCZNY

DZIAŁ
HUMANISTYCZNY

DZIAŁ
JĘZYKÓW OBCYCH

DZIAŁ SPORTOWY

DZIAŁ
ARTYSTYCZNO-
KULTURALNY

PLANETARIUM

SZUKAJ